Tegoroczny, XVII Kongres Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, odbędzie się w dniach 23-25 października w Lublinie. We wstępnej fazie przygotowań zaplanowano, że tegoroczny Kongres odbędzie sie pod hasłem "Od Traumatologii do Rehabilitacji".
Po licznych konsultacjach z lekarzami weterynarii zdecydowano jednak, że taka tematyka kongresu byłaby zbyt zawężona i skierowana tylko do części lekarzy weterynarii. Zdecydowano więc, że tegoroczny Kongres będzie interdyscyplinarny i przyjmie nazwę:
XVII KONGRES MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ MAŁYCH ZWIERZĄT
Zaplanowano wykłady z zakresu chorób wewnętrznych, rozrodu, chirurgii, okulistyki, dermatologii, onkologii, stomatologii oraz innych dziedzin weterynarii. Udział w Kongresie zapowiedziało wielu wybitnych naukowców i praktyków z Polski i z zagranicy. Ponadto w dniu przedkongresowym zostaną zorganizowane warsztaty praktyczne. Celem jest to, aby Kongres stał się miejscem spotkania wszystkich Koleżanek i Kolegów zajmujących się lecznictwem małych zwierząt .
Honorowy patronat nad kongresem objął JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Prof. dr hab. Marian Wesołowski, zaś do komitetu organizacyjnego został zaproszony Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk.
Trzydniowa impreza rozpocznie się dniem przedkongresowym w piątek 23 października, kiedy to zorganizowane zostaną warsztaty praktyczne. Kolejne dni wypełnią liczne wykłady z różnych dziedzin medycyny weterynaryjnej małych zwierząt z udziałem krajowych i zagranicznych. Do tej pory udział w tworzeniu programu zadeklarowały sekcje: okulistyczna z wykładowcami: Prof. Peter Bedford oraz Dr Ron Ofri; sekcja neurologiczna z programem: Dr A. Pomianowski: Elektrodiagnostyka w urazach kręgosłupa, Dr Simon Platt: Rehabilitacja dla lekarzy weterynarii; sekcja chirurgiczna zaprasza prof. Ulrike Maties z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Monachium z zajęciami i wykładami na temat endoprotez oraz powikłań pozabiegowych; sekcja dermatologiczna przygotuje sesję poświęconą zmianom dermatologicznym występującym w przebiegu schorzeń endokrynologicznych, chorobach wirusowych kotów oraz zmianom skórnym po injekcyjnym podaniu leków; sekcja stomatologiczna zorganizuje prezentację wad genetycznych diagnozowanych w jamie ustnej psów; sekcja onkologiczna przedstawi chirurgię rekonstrukcyjną po zabiegach onkologicznych, sekcja diagnostyki obrazowej zaprosiła Dr J. Beranka z Kliniki Jaggy w Brnie aby zreferował obrazowanie tkanek miękkich brzucha. Ponadto całodniową sesję zorganizuje organizacja FAB, gdzie zaproszonymi wykładowcami są: Prof. Daniele Gunn Moore oraz Dr Andy Sparkes. Planowana jest również sesja z prezentacją programu Blue Dog otwarta dla dzieci, hodowców i posiadaczy psów.
W warsztatowym programie w tej chwili zaplanowane są zajęcia ze stomatologii: postępowanie diagnostyczne i lecznicze w obszarze wad genetycznych występujących u psów rasowych i kardiologiczne warsztaty z echokardiografii. Wszystkie pozostałe sekcje pracują nad propozycjami warsztatowymi.
Dla weterynaryjnego średniego personelu medycznego przewiduje się zajęcia praktyczne z zakresu rehabilitacji zwierząt pod przewodnictwem Dr Przemysława Wrzoska i Dr Sabine May, a także sesja poświęcona organizacji modułu ratunkowego w klinikach małych zwierząt pod okiem Dr Przemysława Romiszewskiego z kliniki małych zwierząt w Holicong- Pensylwania, USA.
Geulincx Poland jest sponsorem tego przedsięwzięcia.
Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będą mogli Państwo wziąć udział w licznych wykładach i prezentacjach.