Transponder jest miniaturowym nadajnikiem, zasilanym energią pola elektromagnetycznego z czytnika. Fala radiowa zawierająca zakodowany numer mikroczipa wysyłana jest do skanera, który ją dekoduje i wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego. Odległość odczytu przy użycia czytnika waha się w garnicach od 5 - 15 cm i uzależniona jest głównie od rozmiaru anteny. W najczęściej stosowanych czytnikach na przekracza 10 cm. Żywotność takiego transpondera jest praktycznie wieczna, a termin ważności umieszczony na opakowaniu, odnosi się do długości sterylności blistra i wynosi 2 lata.
Transponder o wymiarach 2,21 x 12 mm, zbudowany jest z elektronicznego układu scalonego oraz cewki będącej anteną transpondera. Wszystko umieszczone jest w szklanej powłoce bioglas, która zapobiega przed dostaniem się do transpondera płynów wewnątrzustrojowych, które mogłyby uszkodzić układ scalony.
Polimerowa powłoka pokrywająca transponder zapobiega dodatkowo ewentualnej migracji czipa. Szklana kapsułka jest obojętna dla organizmu a każdy wszczepiony transponder jest sterylny. Iniekcja odbywa się za pomocą jednorazowego zestawu, na który składa się igła z transponderem i strzykawka iniekcyjna.
Każdy nasz zestaw do iniekcji wyposażony jest w igłę z systemem TRANSPONDER STOP, który zapobiega wypadaniu transpondera z igły. Dodatkowo system ten skraca czas iniekcji poprzez możliwość zredukowania długości popychacza, uwalniając transponder w ostatecznej fazie dociśnięcia popychacza do głowicy strzykawki.
Transponder posiada swój unikalny piętnastocyfrowy numer, którego trzy pierwsze cyfry określają producenta. W celu usystematyzowania i usprawnienia procesów poprawiających kontrolę elektronicznej identyfikacji, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) na podstawie standardu 3166-1 nadała Polsce numer początkowy 616. W związku z tym mikroczipy najpierw zakodowany mają kod krajowy 616 a następnie kod producenta 939.
Przykład prawidłowo zakodowanego mikroczipa 6160939.........