Kwasy i zasady

Kwas borowy (Acidum boricum)
Związek ten, występujący w postaci bezbarwnych, łuskowatych kryształków lub białego bezzapachowego proszku, odznacza się słabym działaniem antyseptycznym i główną jego pozytywna cechą jest brak działania drażniącego. Dlatego też wykorzystywany jest w lecznictwie do bardzo wrażliwych tkanek. Używany jest w postaci roztworów wodnych w okulistyce (2-3%), maści na skórę (10%)  i zasypek 1-3%. Kwas borowy jest substancją trującą , łatwo wchłaniającą się z uszkodzonej skóry, błon śluzowych i przewodu pokarmowego. Zwłaszcza u niemowląt nawet małe ilości wchłoniętego kwasu mogą spowodować ostre zatrucie. Anion tego kwasu jest wydalany powoli i wielokrotne stosowanie może prowadzić do zatruć w wyniku kumulacji.

Zasady (ługi)
Jedna z podstawowych grup związków chemicznych obok kwasów i soli . Stosowane są jako środki odkażające. Działają niszcząco na większość bakterii, przede wszystkim zaś na wirusy. Pamiętać należy, że działają żrąco na tkanki.

Ług sodowy (Natrium hydricum, soda kaustyczna, soda żrąca, NaOH)
Występuje w postaci białej substancji o budowie krystalicznej, zawierającej około 94% wodorotlenku sodu. Jej 2% roztwór działa bakteriobójczo na liczne bakterie chorobotwórcze m.in. z rodzaju Salmonella i Pasteurella. Wykazują skuteczne działanie wirusobójcze np. na wirusy pryszczycy i pomoru świń. Roztwory 5% sody żrącej niszczą zarodniki wąglika. Gorące roztwory tej substancji działają silnie odkażająco i oczyszczająco. Soda jest używana jako roztwór 2% do odkażania pomieszczeń inwentarskich, wybiegów, wagonów itp. Po odkażeniu, pomieszczenia inwentarskie należy dobrze wywietrzyć.

Tlenek wapniowy (Calcium oxydatum, wapno palone, CaO)
Popularny, tani środek do odkażania wybiegów i pomieszczeń inwentarskich. Występuje w postaci bezzapachowego, szaro-białego proszku, zawierającego co najmniej 95% CaO. Stosuje się go w postaci proszku lub mleka wapiennego. Tlenek nie niszczy zarodników wytwarzanych przez beztlenowce z rodzaju Clostridium, ani zarodników wąglika. 

© Copyright: Geulincx Poland Sp. z o.o - J&D Scentific Publication